توسعه کشور تنها با اقتصاد دانش‌بنیان محقق می‌شود

معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه شهید چمران اهواز گفت: هفته پژوهش در سال ۹۷ با شعار “پژوهش هدفمند، فناوری ارزش‌آفرین در خدمت تولید ملی” نام‌گذاری شد.

به گزارش پایگاه خبری ایرانیان، علیرضا حقیقی در حاشیه آیین اختتامیه هفته پژوهش و فناوری و تجلیل از پژوهشگران و فناوران برتر سال ۹۷ که چهارشنبه (۵ دی‌ماه) در استانداری خوزستان برگزار شد، در مصاحبه با خبرنگار ما اظهار کرد: هفته پژوهش بیش از دو دهه است که در کشور ما با هدف فرهنگ‌سازی در زمینه پژوهش و ارج نهادن به جایگاه تفکر و تعلق در کشور برگزار می‌شود. ترویج فرهنگ پژوهش و فناوری در کشور، معرفی توانمندی‌های پژوهش و فناوری در کشور، تشویق، تقویت و ایجاد انگیزه در اعضای هیات علمی و پژوهشگران و فناوران کشور، از مهم‌ترین اهدافی هستند که در برنامه‌های امسال دنبال شدند.

وی افزود: هفته پژوهش در سال ۹۷ با شعار “پژوهش هدفمند، فناوری ارزش‌آفرین در خدمت تولید ملی” نام‌گذاری شد. این نام‌گذای بر این حقیقت تاکید دارد که توسعه کشور تنها در گرو تحقیقات کاربردی و اقتصاد دانش‌بنیان محقق می‌شود. بر این اساس دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی از یک سو و سازمان‌های حامی پژوهش از سوی دیگر لازم است بیش از پیش در جهت همسوسازی و هم‌افزایی ارتباط دانشگاه با صنعت و جامعه، اهتمام ورزند.
معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه شهید چمران اهواز ادامه داد: لازم است دانشگاه‌های استان نیز پژوهش‌های خود را برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری کنند. مقدمه این کار نیز اصل محدودیت‌گرایی و هدفمندسازی پژوهش‌ها در دانشگاه بر اساس محدویت نسبی و توجه به مسئولیت‌های دانشگاه‌ها است.
حقیقی گفت: ستاد استانی هفته پژوهش در سه دبیرخانه شامل دبیرخانه علمی هفته پژوهش که دانشگاه شهید چمران اهواز است، دبیرخانه نمایشگاه و فن‌بازار که پارک علم و فناوری استان است و دبیرخانه اجرایی پژوهش که سازمان برنامه و بودجه استان است، فعالیت کرده است. امسال به دلیل تداخلی که در برنامه‌ها پیش می‌آمد، نمایشگاه استانی هفته پژوهش را از ۱۰ تا ۱۳ آذرماه در نمایشگاه بین‌المللی اهواز برگزار کردیم. ارزیابی ما از نمایشگاه امسال نشان داد که در مجموع استقبال خانواده‌ها و دانش‌آموزان از نمایشگاه بسیار خوب بود.
وی تصریح کرد: هفته پژوهش از ۲۴ تا ۲۸ آذرماه در سراسر کشور برگزار شد. روز شنبه، ۲۴ آذرماه روز پژوهش، فناوری مدرسه و دانشگاه، یکشنبه، ۲۵ آذر، روز پژوهش، فناوری و رسانه، روز دوشنبه، ۲۶ آذر روز پژوهش، فناوری و چالش‌های ملی، سه‌شنبه، ۲۷ آذر روز پژوهش، فناوری، علوم انسانی و هنر و روز چهارشنبه، ۲۸ آذرماه روز پژوهش، فناوری و مسئولیت‌های اجتماعی دانشگاه‌ها و پژوهش، فناوری و فناوری بین‌المللی نام‌گذاری شد.
معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه شهید چمران اهواز گفت: در تجلیل از پژوهشگران برتر کشور طرح مته‌های حفاری که توسط سازمان جهاد دانشگاهی خوزستان برای شرکت مناطق نفت خیز جنوب در حال رخ دادن است، جزو طرح‌های برتر فناور کشور معرفی شده است.
حقیقی افزود: انتخاب و تجلیل از برگزیدگان حوزه پژوهش و فناوری از مهم‌ترین برنامه‌های ما است که از چند سال گذشته تاکنون، دانشگاه شهید چمران به عنوان دانشگاه مادر، این کار را انجام داده است. کمیته علمی شاخص‌های مختلفی را تعریف کرد و امسال با توجه به این شاخص‌ها، لازم است که پژوهشگران کاندیدا حتما امتیازات بخش خود را کسب نمایند. شاخص‌های حداقلی نیز در نظر گرفته بودیم که بر اساس این شاخص‌ها، الزاما ظرفیت‌ها پر نمی‌شوند و به همین دلیل در شاخص‌ها ممکن است دو نفر انتخاب شده باشند و در برخی بخش‌ها نیز ممکن است کسی انتخاب نشده باشد.
وی تصریح کرد: مقرر شد هر یک از دانشگاه‌ها، مراکز آموزش عالی و دستگاه‌های اجرایی استان در هر یک از محورهای هفتگانه علوم پایه، کشاورزی و مناطع طبیعی، دامپزشکی، فنی و مهندسی، علوم انسانی و هنر و علوم پزشکی حداکثر یک پژوهشگر را که در پنج سال منتهی به سال جاری به عنوان پژوهشگر برتر استانی انتخاب نشده باشند، جهت بررسی به ستاد استانی هفته پژوهش معرفی کنند.
معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه شهید چمران اهواز گفت: در مجموع ۱۶ پرونده از دانشگاه‌ها، ۵ پرونده از مراکز تحقیقاتی، ۲۲ پرونده از سازمان‌ها، ۱۱ پرونده مرتبط با دانشجویان تحصیلات تکمیلی، ۳ پرونده مربوط به انجمن‌های علمی، ۲ پرونده مربوط به نشریه علمی و ۴ پرونده مرتبط با شرکت‌های فناور به دست ما رسید. این پرونده‌ها در کمیته تخصصی بررسی شدند و پس از بحث و بررسی از بین پرونده‌های دریافت شده، ۲۱ نفر انتخاب شدند که به همراه سه پرونده منتخب علوم پزشکی و ۶ نفر منتخب اداره‌کل آموزش و پرورش در مجموع امروز ۳۰ نفر از پژوهشگران مورد تجلیل و قدردانی قرار گرفتند.
انتهای پیام/